Noviny

E15

iHNed.cz


Detaily - podrobnosti

2 - Volby ohrožují energetické investice za miliardy korun

Volební rok 2010 ohrožuje investice za miliardy korun. Politici na celostátní i komunální úrovni se v honbě za sympatiemi voličů ostřeji než jindy vymezují proti řadě připravovaných projektů. Investoři jim raději ustupují ze scény a další práce odsouvají na příznivější období.

Na blížící se volby doplatily hned dva projekty plynových elektráren, proti nimž se zvedla vlna odporu ještě předtím, než byly dokončeny a schváleny vlastníky. Obrovské problémy mají i chystané spalovny v Rybitví na Pardubicku nebo v Karviné.

„Jen co jsme představili hrubé obrysy záměru, vyrojily se iniciativy, které živí celé téma, i když ještě není ani konkrétní projekt nakreslený a spočítaný,“ popisuje mluvčí RWE Transgas situaci kolem projektu výstavby plynové elektrárny u Mochova u Prahy. Podle něj se z projektu stalo předvolební téma regionu. To potvrzuje i místostarosta Mochova Libor Bezucha. „Po setkání s představiteli firmy se ozývali jen ti, co byli proti. Teď přicházejí lidé, kterým to tolik nevadí, a ptají se, co bychom z toho jako obec mohli mít,“ říká.

RWE Transgas se stáhl a připravuje další podklady pro oficiální jednání. Ty by měly být hotové na přelomu roku. „V té době budeme schopni o projektu zodpovědně mluvit a zároveň se pokusíme přesvědčit obyvatele, že chceme být dobrými sousedy,“ vysvětlil Chalupský.

V horší situaci je Pražská energetika, která neunesla tlak městské části Praha 8, a svůj projekt na výstavbu pohotovostního zdroje v pražských Bohnicích odložila na neurčito. Tiskový mluvčí firmy Petr Holubec nechtěl o okolnostech rozhodnutí firmy mluvit. Potvrdil však, že se komunální politici postavili proti projektu dřív, než s nimi firma vůbec začala oficiálně jednat. Mezi energetiky se mluví o tom, že kromě předvolební nálady mohli být politici při svém odmítnutí ovlivněni i třenicemi mezi dodavateli technologií.

Soustředěný odpor proti novým projektům je součástí politiky na celém světě, díky němuž se nejeden politik dostal na výsluní. Pro příklady není třeba chodit daleko – největšího odpůrce spalovny v Rybitví Jana Tichého (ČSSD) vynesl přes post náměstka hejtmana Pardubického kraje až na šesté místo v kandidátce do letošních parlamentních voleb.

Projekty, které doplácejí na politický populismus

Elektrárna Mochov

RWE se zajímá o výstavbu plynové elektrárny o výkonu 850 až tisíc megawattů. Srovnatelná by měla být s elektrárnami, které energetický koncern provozuje v Anglii a v Německu. Mělo by jít o efektivní zdroj s 59 procentní účinností, což je zatím nejvyšší možné využití paliva na výrobu elektrické energie. Celý areál elektrárny na prostoru 300 x 120 metrů má zvýšit spolehlivost dodávek elektřiny ve středních Čechách a být garantem pro vyrovnávání celé soustavy v Česku. Zastupitelstvo Mochova zatím stavbu odmítá. Nebrání se ale další diskusi s investorem a konečné rozhodnutí o elektrárně chce nechat na referendu. *)

 

Plynová turbína v Praze-Čimicích

Pražská energetika zveřejnila záměr postavit na rozhraní pražských Bohnic a Čimic plynový špičkový zdroj o výkonu do 50 megawattů loni na podzim. Elektrárna by měla být v provozu jen několik hodin denně, a to nepravidelně, pouze v největších špičkách. Jejím hlavním účelem je zvýšit bezpečnost dodávek elektřiny pro hlavní město. Praha v případě totálního výpadku elektřiny nemá žádný zdroj, který by mohl metropolitní síť rychle oživit. Podle odhadů by jen nastartování nesmírně složitého a vzájemně provázaného systému trvalo zhruba tři dny. S novým zdrojem by to byla záležitost hodin. Zastupitelstvo Prahy 8 výstavbu zdroje, který je vlastně jen kolmo postaveným motorem z Boeingu, odmítá. Pražská energetika tedy svůj projekt pozastavila na neurčito.

 

Spalovna Karviná

O své bytí a nebytí bojuje ve volebním roce také projekt spalovny Karviná. Ta má ročně pojmout až 190 tisíc tun odpadu, který má mít stejnou výhřevnost jako hnědé uhlí. O jejím vzniku odborníci v regionu mluví od konce devadesátých let. Karvinští zastupitelé výstavbu spalovny zatím blokují. Po státu nejdříve žádají splnění několika podmínek. Například stavbu silničního obchvatu nebo sto milionů korun na zlepšení životního prostředí. Spalovna přitom musí být dokončena nejpozději do konce roku 2015. V opačném případě přijde Moravskoslezský kraj o možnost čerpat peníze z fondů Evropské unie. Náklady na výstavbu krajského integrovaného centra se přitom odhadují na pět miliard korun.

 

Spalovna Rybitví

Firma Ave CZ přišla s nápadem na obnovení provozu spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví v roce 2006. Koupila areál staré spalovny, připravila projekt moderního zařízení a předstoupila před veřejnost. Prakticky ihned se v Pardubicích a okolí zvedla vlna nevole, kterou vedlo občanské sdružení Stop spalovně. To mimochodem spoluzakládal Jan Tichý (ČSSD), jejž odpor proti stavbě vynesl až na post náměstka hejtmana Pardubického kraje. Odpor veřejnosti vyvrcholil loni v prosinci, kdy na veřejné projednání záměru dorazilo zhruba sedm tisíc lidí. V únoru, především na základě veřejného odporu, ministerstvo životního prostředí odmítlo vydat spalovně kladné stanovisko.

*) Poznámka: toto není oficiální dostupné vyjádření zastupitelstva Mochova. Buď lže zastupitelstvo, nebo novinář.

Komentáře k článku 2

1 - Další Temelín ani Prunéřov nejsou potřeba, tvrdí unikátní studie ekologů

Ekologické organizace mají konkrétní plán na příštích 40 let, jak zásadně proměnit českou energetiku. Podle obsáhlé studie lze např. omezit dovoz plynu a ropy na polovinu. Podíl tzv. zelené energie by mohl vzrůst až na 49 %.

Ekologické organizace ve středu představily koncepci Chytrá energie (elektronická publikace v pdf), tedy konkrétní a propočtený plán, jak zelené inovace a nová odvětví mohou během čtyř desetiletí proměnit českou energetiku. Z něj vyplývá, že Česko nepotřebuje stavět další elektrárny, ale může zajistit dostatek eneregie díky úsporám a využitím obnovitelných zdrojů.

Program sestavený do více než stostránkové publikace vznikal několik let ve spolupráci s experty z renomovaného Wuppertalského institutu, který pro něj dělal nezávislé propočty. Využívá také výsledky Pačesovy komise.

„Hlavní výhodou plánu je, že namísto odhadů vychází z podrobných propočtů. Zelené inovace mohou srazit dovoz ropy a plynu i českou závislost na uhelných dolech," tvrdí Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA. Realizace koncepce by podle něj mohla domácnostem ušetřit tisíce korun ročně na energii a nová odvětví dají práci českým inženýrům i dělníkům.

Podle tvůrců jde vůbec o první takto podrobný a konkrétní návrh, jak snížit české exhalace skleníkových plynů a dovoz paliv ze zahraničí, jenž u nás za 20 let vznikl.

Koncepce spočívá hlavně v opatřeních, která zajistí výkon české ekonomiky při mnohem menší potřebě energie. Například spotřeba energie v domech díky zateplování, lepším spotřebičům a dalším opatřením klesne o 58 procent.

Zelená zelené energii?

Propočty expertů ve studii tvrdí, že domácí obnovitelné zdroje mohou výhledově pokrývat 49 procenta české spotřeby energie a ještě větší díl elektřiny.

"Bioplynové stanice, větrné elektrárny, solární panely a další obnovitelné zdroje výhledově dovedou pokrýt dvě třetiny dnešní české poptávky po elektřině,“ říká Edvard Sequens ze sdružení Calla. „Příležitosti k výrobě elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů jsou nejméně šestkrát větší než to, co dnes čerpáme.“

Ekologické organizace navrhly sadu konkrétních opatření, které rozhýbou nová průmyslová odvětví. Mezi ně patří i doprava. Stát by mohl vhodnou politikou přesunout velké množství průmyslové přepravy na železnici.To by spolu s dalšími opatřeními snížilo závislost Česka na ropě, která nyní činí kolem 70 procent.

„Energetika se nedá změnit přes noc – životnost elektráren a tepláren i využití možností k zateplování se počítá na desetiletí. Na konkrétní legislativě, daňových programech nebo podpoře pro zateplování záleží, zda také u nás nastartují zelené inovace, nebo se staneme energetickým skanzenem Evropy,“ tvrdí Jan Rovenský z Greenpeace.

Mezi hlavní programy patří zákon podle britského vzoru, který stanoví závazné tempo pro snižování exhalací skleníkových plynů, rozsáhlá ekologická daňová reforma nebo Fond energetické nezávislosti, jenž bude investovat do zateplování domů.

Klíčem je menší potřeba energie

Pokud by se česká energetika proměnila do roku 2050 podle závěrů studie, pak by mj. český dovoz ropy a zemního plynu mohl klesnout na polovinu nebo by se mohly snížit exhalace oxidu uhličitého až o 88 procent.