V Mochově elektrárna RWE nebude, TZ 4.12.2009

Tisková zpráva 4.12.2009
V Mochově elektrárna RWE nebude

Na zasedání zastupitelstva obce Mochov dne 4.12.2009 se zastupitelstvo usneslo, že zastavuje veškerá další jednání se společností RWE a případné kroky v územních změnách, které by mohly vést ke stavbě obří paroplynové elektrárny v katastru obce.
 

Společnost RWE již přibližně jeden a půl roku připravuje stavbu paroplynové elektrárny v obci Mochov, která se nachází přibližně 15 km od východního okraje Prahy.

Místní zastupitelstvo mělo ve svých rukách rozhodnutí o vybudování elektrárny o výkonu 1000 MW a v březnu letošního roku pod vedením bývalého starosty schválilo záměr jednat s investorem.

“Dnešní rozhodnutí zastupitelstva je obrovský průlom. Jsme nadšení, protože tento záměr byl motorem, který nás semknul a motivoval nás založit občanské sdružení a v našem úsilí zabránit tomuto strašlivému záměru soukromého investora. Bydlíme v Mochově již 9 let a dnešní rozhodnutí zastupitelstva opravdu oceňujeme.” říká Martin Löser, předseda občanského sdružení Mochov - místo pro život.

“Jsme nadšení, že se obyvatelé aktivovali. Před měsícem paní Slavíková, obyvatelka obce Mochov iniciovala petici proti zmíněné elektrárně. Petici do dnešního dne podepsalo více než 250 obyvatel Mochova, což je více než 1/3 obyvatel. Tato petice, masivní účast obyvatelstva na veřejném zasedání a příprava členů sdružení na toto zasedání ve spolupráci s několika odborníky na energetiku a ekologii byly zásadními argumenty pro usnesení zastupitelstva.” dodává Milan Ptáčník, člen občanského sdružení Mochov - místo pro život, který se se svou pětičlennou rodinou přistěhoval do Mochova před pěti lety.

Neméně významným krokem však byla prohlášení zastupitelů a starostů několika okolních obcí, které jednoznačně elektrárnu odmítají a to především Vyšehořovice, Nehvizdy, Čelákovice a Dolní Břežany II.

Svou účastí také místní obyvatele podpořil poslanec Parlamentu ČR a člen kontrolního výboru PSP ČR Ing. Daniel Reisiegel, který se již na svých internetových stránkách proti výstavbě elektrárny v Mochově vyjádřil před několika týdny (ww.reisiegel.cz).

Milan Jirsák, který žije v Mochově již od 1980dodává: “myslím, že nejdůležitějším výsledkem dnešního zasedání je krom samotného rozhodnutí fakt, že se nám společně s několika dalšími spoluobčany, podařilo aktivizovat občanskou společnost a využít demokratických nástrojů k prověření a prosazení skutečných zájmů občanů obce a jejího okolí”