Reakce na článek s p. Herrmannem (RWE) (18.1.2010 Martin Löser)

Dobrý den,
četl jsem Váš článek na webu:
www.webreporter.cz
Konkrétně mě zaujala pasáž o chystané elektrárně v Mochově:

 

Nedávno se objevila zpráva, že RWE spolu se švýcarskou skupinou Alpiq chystá výstavbu velké paroplynové elektrárny o výkonu až 1000 MW u středočeského Mochova. Je to váš jediný současný záměr na stavbu elektrárny v Česku, nebo máte ještě další projekty? 

 Ano, je to náš záměr na výstavbu paroplynového zdroje v Česku. V blízkosti vybrané lokality u Mochova se nachází elektrorozvodna Čechy Střed, nedaleko vede také plynovod a voda ke chlazení, takže to místo je ideální. Okolí je plné stožárů a vedení vysokého napětí, takže ani nedojde k výraznému zásahu do vzhledu krajiny. My naopak plánujeme v okolí elektrárny vysázet stromy, aby to tam vypadalo lépe. Momentálně se zpracovávají podklady pro studii EIA - vyhodnocení dopadů stavby na životní prostředí. Paroplynové elektrárny jsou kromě obnovitelných zdrojů nejčistším zdrojem elektrické energie a Česko je bude potřebovat kvůli jejich flexibilitě a snižování emisí oxidu uhličitého. Pro realizaci projektu jsme také založili společnost EČS - Elektrárna Čechy Střed.

 
Jsem předsedou sdružení Mochov – místo pro život (www.mochovmistoprozivot.cz), které vzniklo jako obrana proti nehoráznému silovému prosazování záměru RWE vybudovat v Mochově elektrárnu s výkonem jednoho bloku Temelína. Obec Mochov a všechny okolní obce včetně města Čelákovice jsou zásadně proti výstavbě elektrárny, která má stát 450 m od plánované výstavby rodinných domů a 800 m od stávající obytné zástavby Čelákovic. Jak pan Martin Herrmann tvrdí zadrátované krajině se nacházejí přírodní skvosty jako hrbáčkovy tůně, které spadají do Evropsky významné lokality Natura 2000. Celý region se rozvíjí jako rezidenční a také tradičně zemědělský. Postupně se zde zlepšují podmínky k životu a tento projekt hodlá vše zvrátit obrovskými emisemi C02 a NOX a také páry, která v našem již tak velmi inverzním prostředí vytvoří pokličku, která zde všechny zplodiny přidrží. Plánovaná spotřeba dle záměru RWE je 8% spotřeby plynu celé ČR. Emise CO2 má tento projekt ve středočeském kraji zvednout dle dostupných informací o 8,1%. 
 
Proto prosím dejte i nám prostor a zveřejněte naše stanoviska. Rádi Vám poskytneme informace.
Martin Löser předseda sdružení Mochov místo pro život, o.s. 

 

odkaz na celý článek:

http://www.webreporter.cz/zpravy/hledat/17177/ROZHOVOR_CIA:_Martin_Herrmann_veri_v_uspech_plynovodu_Nabucco.htm