Arogance moci nebo jen diletantství? (17.1.2010 Milan Ptáčník)

Arogance moci nebo jen diletantství?

V březnu 2009 zahájila společnost RWE jednání se zastupitelstvem obce Mochov o možnosti výstavby obrovské paroplynové elektrárny o výkonu poloviny Temelína v jejím katastrálním území. V prosinci však občané i zastupitelstvo řekli rezolutně NE! Jak je možné, že ČSSD a vedení kraje bezohledně dále plánuje jako by se nechumelilo?
 
Poté co RWE oficiálně představilo svůj projekt veřejně začátkem listopadu v Čelákovicích, vzedmula se zde vlna odporu a zároveň se začaly aktivizovat různé občanské petice a hnutí.
Dále se prostřednictvím Mochov – místo pro život, o.s., Bílý vrch, o.s. a Naše Čelákovice o.s. rozvinula spolupráce mezi občany Čelákovic a Mochova, která vedla k tomu, že občané svou přítomností na veřejném zasedání zastupitelstva 4.12.200 za významné účasti občanů okolních obcí, několika sousedních starostů řekli jasné NE elektrárně. Zároveň byla zastupitelstvu předložena petice s odmítajícím stanoviskem, kterou podepsala více než třetina obyvatel Mochova. Zastupitelstvo drtivou většinou akceptovalo názor občanů a usneslo se na zastavení jednání s RWE a na odmítavém stanovisku k elektrárně.
RWE s plnou dávkou arogance však naznačilo, že lidé v okolí možné stavby jej nezajímají a jasně řeklo, že udělá cokoli, aby elektrárnu v pro ně tak výhodné oblasti postavilo. Zároveň RWE oslovilo hejtmana Ratha a jeho lidi ve vedení středočeského kraje, vč. místopředsedy výboru pro životní prostředí a zemědělství a stínového ministra za ČSSD Petra Petržílka. Pan místopředseda Petržílek ještě 15.12.2009 tvrdil, že o žádném záměru elektrárny v Mochově neví. Avšak 17.12.2009 na oficiálních stránkách ČSSD vyšla zpráva, kde pánové Paroubek a Petržílek uvádějí stavbu elektrárny v Mochově jako jasnou cestu ke snižování emisí v ČR!
Taková nehoráznost z úst arogantního předsedy Parobka nepřekvapuje, ale jak je možné, že představitel kraje během dvou dnů takto otočí? To si zřejmě pan stínový ministr životního prostředí nezjistil, že tato elektrárna není v žádné energetické koncepci ani České republiky ani středočeského kraje, zdaleka ho nezajímá zájem občanů v místě kde se rapidně rozrůstá rezidenční bydlení a navíc se snaží občanům lhát, že postavení nové elektrárny přinese snížení emisí?
Vážení spoluobčané a pane náměstku, elektrárny vzduch nečistí!!! Ať se stávající hnědouhelné elektrárny přestavují upravují a rekonstruují, nechť se zvažují alternativní zdroje, ale jaký je důvod otevírat novou šedou zónu v místech, kde jsou obytné domy a zemědělská půda?
 
Nová elektrárna by ročně produkovala přibližně 3 434 t oxidů dusíku, což by zvýšilo produkci ve středních Čechách o 8,1%, 1 390 t oxidu uhelnatého, což je navýšení produkce tohoto prudce jedovatého plynu v regionu o 2,2% a dále mnoho milionů tun vodní páry a oxidu uhličitého, dvou nejvýznamnějších skleníkových plynů.
 
Prosím, nenechme si líbit tu nekonečnou aroganci politiků! Uvažujte o tom, koho hodláte volit. Přeci nemůžeme donekonečna tuto bezostyšnost tolerovat. Budeme za několik let svědky další superzakázky za desítky miliard korun, kdy stát z našich peněz bude likvidovat staré nepoužívané elektrárny ekologickými superzakázkami, protože dnes je pro politiky řešením staré zavřít a postavit nové?
 
17.1.2010
Milan Ptáčník
 

Odkaz na stránky ČSSD:
http://www.cssd.cz/inews/aktualne/snizovani-emisi-sklenikovych-plynu-pomuze-ekonomice